LARYNGOLOGIA

Adenotomia (usunięcie trzeciego migdałka)

KTO KWALIFIKUJE SIĘ DO ADENOTOMII?

Celem zabiegu jest poprawa drożności nosa, odblokowanie trąbek słuchowych i zmniejszenie podatności na infekcje górnych dróg oddechowych. Przywrócenie prawidłowej drożności nosa ograniczy chrapanie i obturacyjny bezdech śródsenny (w tym przypadku zwykle wymagana jest również tonsillectomia). Usunięcie migdałka pozwoli dziecku spać z zamkniętymi ustami co zmniejszy prawdopodobieństwo rozwoju wad zgryzu. Adenotomia jest podstawowym sposobem leczenia wysiękowego zapalenia ucha środkowego (często wymagany jest równoczesny drenaż ucha środkowego).

Przerost migdałka gardłowego może objawiać się w następujący sposób:

– dziecko stale oddycha przez otwarte usta

– chrapie i częściej niż kiedyś, na krótko przestaje oddychać (ma tzw. bezdech śródsenny)

– częściej pojawiają się ostre i podostre zapalenia ucha środkowego

– dziecko w dzień jest ospałe i apatyczne. Trudno mu się skoncentrować, może mieć problemy z nauką

– niewyraźnie mówi

– gorzej słyszy tzn. nie reaguje na polecenia, zwiększa głośność komputera, radia, zabawek itp

– skarży się na ból głowy

 

GŁÓWNE PRZECIWSKAZANIA

– ostra infekcja dróg oddechowych

– wiek poniżej 3 roku życia (przeciwwskazanie względne)

– rozszczep podniebienia

– podśluzówkowy rozszczep podniebienia, o którym świadczyć może rozdwojenie języczka (przeciwwskazanie względne)

– skaza krwotoczna

– istnieje również szereg przeciwskazań do znieczulenia ogólnego które stosowane jest w trakcie adenotomii

 

UWAGI PRZEDOPERACYJNE

Przed operacją spotkasz się ze mną w ramach wizyty kwalifikacyjnej. W moim gabinecie dysponuję cieniutkim, giętkim fiberoskopem który umożliwia bezbolesną, endoskopową ocenę wielkości 3-go migdałka u dziecka. Podczas spotkania zbiorę informacje dotyczące stanu zdrowia dziecka, przebytych chorób, leków które przyjmuje, przebytych operacji i znieczuleń, zaburzeń krzepnięcia krwi w rodzinie. Przedstawię możliwe do osiągnięcia korzyści z przeprowadzenia operacji. Omówiony zostanie przebieg zabiegu oraz możliwe powikłania.

Przed operacją niezbędne będzie wykonanie badania ogólnego krwi (morfologii), układu krzepnięcia, poziomu elektrolitów oraz ocena grupy krwi dziecka. Jeśli wyniki powyższych badań będą odbiegać istotnie od normy zabieg nie odbędzie się. Jeśli dziecko zachoruje w okresie poprzedzającym zabieg operacyjny (7 dni przed) zabieg prawdopodobnie również się nie odbędzie.

Do szpitala pacjent zostaje przyjęty w dniu zabiegu. Na 6 godzin przed operacją dziecko nie może nic jeść ani pić mleka. Na 3 godziny przed zabiegiem nie może dodatkowo nic pić.

Leki, których przed zabiegiem NIE NALEŻY przyjmować:

Istnieją leki, które mogą zwiększyć ryzyko krwawienia w trakcie i po operacji. Preparaty te zawierają m.in. kwas acetylosalicylowy i niesteroidowe leki przeciwzapalne (są to m.in. Nurofen, Ibufen, Aspiryna, Polopiryna itp) stosowane objawowo np. podczas infekcji. Leków tych nie należy przyjmować, co najmniej 7 dni przed operacją.

Na 14 dni przed zabiegiem nie podawaj dziecku preparatów zawierających olej lniany, tran z wątroby dorsza, czosnek, żeń-szeń oraz dziurawiec czworoboczny.

Do szpitala zabierz leki, które dziecko używa na stałe, nawet te stosowane bardzo rzadko.

 

PRZEBIEG OPERACJI

Usunięcie trzeciego migdałka u dziecka wykonywane jest w znieczuleniu ogólnym (narkozie). Podczas zabiegu pacjent leży na stole operacyjnym na wznak. Lekarz wkłada do ust dziecka rozwieracz uwidaczniający operowaną okolicę a następnie przy pomocy odpowiedniego narzędzia ścina przerośnięty migdałek gardłowy. Następnie ocenia się czy cały migdałek został usunięty i opanowywuje ewentualne krwawienie. Pacjent pozostaje w szpitalu na pierwszą noc po zabiegu operacyjnym.

Czas trwania zabiegu: dziecko usypiane jest na około 30-40 min.

Leczenie alternatywne: nie ma alternatywnej metody leczenia. Krótkotrwale pomóc mogą sterydowe krople donosowe. Należy jednak pamiętać że migdałek gardłowy kurczy się wraz z wiekiem. Przy braku poważnych dolegliwości alternatywą może być postawa wyczekująca. Przy prawidłowej kwalifikacji usunięcie migdałka gardłowego daje jednak natychmiastowe i spektakularne efekty.

 

ZABIEGI TOWARZYSZĄCE

Bardzo często równocześnie z usunięciem migdałka gardłowego wykonywany jest:

– Drenaż ucha środkowego („założenie drenika”) w przypadku wysiękowego zapalenia ucha środkowego

– Usunięcie migdałków podniebiennych (tonsillectomia) u dzieci z bezdechem śródsennym, częstymi infekcjami gardła, anginami, chorobami odogniskowymi itd.

 

PRZEBIEG REKONWALESCENCJI

Aby złagodzić ból pooperacyjny podaj dziecku paracetamol w syropie lub czopku który dostępny jest w aptece bez recepty. Nie jest zalecane podawanie Aspiryny i Ibuprofenu.

Dość często u dzieci po zabiegu pojawia się katar (wydzielina w nosie) który ograniczyć można podając do nosa kilka razy dziennie wodę morską w aerozolu lub krople na „katar” np. Oxalin lub Nasivin. Obrzęk ustąpi w ciągu 7 dni.

Między innymi z powodu obrzęku w nosie po operacji zmieni się przejściowo głos dziecka.

Pojawić się może również ból gardła który można zredukować zachęcając dziecko do jedzenia i picia. Zalecany jest jak najszybszy powrót do normalnej diety w zasadzie bez istotnych ograniczeń. Na ból gardła pomocne może być również żucie gumy. W okresie pooperacyjnym dziecko powinno dużo pić. Nie zaszkodzą również lody i chłodne posiłki (serki, jogurty, kaszki itd) – zimno zmiejsza obrzęk i zwęża naczynia krwionośne co ogranicza ryzyko krwawienia.

Ból uszu w tym okresie nie świadczy zwykle o infekcji ucha i nie jest niczym niepokojącym.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji po zabiegu przez co najmniej 3 pełne dni dziecko nie powinno przebywać w zbiorowisku rówieśników lub osób dorosłych w szczególności jeśli palą oni tytoń lub mają objawy infekcji.

Pełny powrót do zdrowia trwa zwykle około 7-10 dni.